sus rybitwy

Twój wypoczynek
tel./fax: (87) 423-47-88
rybitwy@sus.pl

Atrakcje Mazur

Nasz ośrodek położony jest w centrum Mazur co daje nam świetną bazę wypadową do wielu interesujących miejsc w regionie.

PROPONOWANA TRASA I

(przejazd ok.2h, zwiedzanie ok.7h)

Pisz- Popielno- Mikołajki- Kadzidłowo- Wojnowo- Pisz

Popielno. Przed wojną była tu stacja badawcza Uniwersytetu Królewskiego, dziś w dawnym zespole dworskim znajduje się stacja PAN, w której m.in. hodowane są koniki polskie, czyli tarpany. Koniki mieszkają w zagrodach i można na nich pojeździć- kilka tarpanów biega na wolności po okolicznych lasach, które wchodzą w skład rezerwatu. Koniki, przyjaźnie nastawione do rodzaju ludzkiego, podchodzą do turystów.Na terenie rezerwatu znajduje się niewielkie muzeum oraz ścieżki przyrodnicze. Długość ścieżek 6 i 10 km.

Mikołajki. Potocznie zwane są letnią stolicą Mazur. Miasto leży nad jeziorem Mikołajskim. Mikołajki są także przystanią Żeglugi Mazurskiej. Najważniejszym zabytkiem miasta jest XIX-wieczny kościół ewangelicki. Tuż przy kościele znajduje się Rynek z fontanną. Następnym miejscem, które warto zobaczyć będąc w mieście jest Muzeum Reformacji Polskiej. Wystawa, choć dotyczy dziejów reformacji na terenie Polski, eksponuje polskość ziem odzyskanych i terenów dawnej Rzeczpospolitej. Kończąc zwiedzanie nie można zapomnieć o promenadzie, która przebiega obok portu jachtowego.

Kadzidłowo. Rezerwat zwierząt. Żyją w nim bobry, żurawie, jelenie, daniele, wilki, tarpany, kozy, a nawet łajki syberyjskie. Jest też park młodych zwierząt. Niektóre czworonogi drepczą luzem, inne mieszkają w zagrodach na dużym terenie. Po rezerwacie oprowadza przewodnik.

Wojnowo. We wsi znajduje się kilka drewnianych chałup i bajkowa cerkiew z lat dwudziestych z cebulastymi kopułami. Przy cerkwi działa klasztor żeński, gdzie można poprosić o klucz do świątyni. Na końcu wsi nad jeziorem Duś, położony jest zespól klasztorny Filiponów z poł. XIX w. Na cyplu wchodzącym w jezioro wśród drzew jest cmentarzyk z prawosławnymi krzyżami.

PROPONOWANA TRASA II

(przejazd ok.3h, zwiedzanie ok.6h)

Pisz- Ryn- Mrągowo- Kosewo- Pisz

Ryn. Na stromym wzniesieniu w centrum miasta stoi zamek. Przez masywną bramę wchodzi się na wewnętrzny dziedziniec. W zamku znajduję się muzeum regionalne z ekspozycją militariów, dokumentów dotyczących historii regionu oraz zbiorami etnograficznymi. Po zwiedzeniu zamku warto wybrać się na mały spacer wokół malowniczego jeziora Ołów.

Mrągowo. Do najciekawszych zabytków Mrągowa zaliczyć można Kościół Rzymsko-Katolicki p.w. św. Wojciecha z XIX w., Kościół Ewangelicko-Augsburski z XVIII w., Kościół Prawosławny p.w. Przemienienia Pańskiego, ratusz, spichlerz, budynek „Wartowni Bośniackiej, wieżę widokową „Bismarcka”, zespół kamieniczek przy ul. Królewieckiej, Roosevelta i Warszawskiej. Wzdłuż jeziora Czos wybudowana została promenada spacerowa. W Mrągowie organizowane są liczne imprezy, najpopularniejsze z nich to: Piknik Country, Festiwal Kultury Kresowej, Mazurska Noc Kabaretowa

Kosewo. W wsi znajduje się Instytut PAN, który prowadzi ogromną fermę jeleniowatych. Kilkaset jeleni, saren, danieli i łosi chodzi wolno po olbrzymich wybiegach. Niektóre zwierzęta są oswojone i podchodzą do ludzi. Na terenie ośrodka jest też muzeum przyrodnicze z ekspozycją ukazującą różnice między poszczególnymi gatunkami jeleniowatych. Przewodnikami po fermie są pracownicy instytutu.

PROPONOWANA TRASA III

(przejazd ok.3h, zwiedzanie ok.7h)

Pisz- Giżycko- Gierłoż- Kętrzyn- Pisz

Giżycko. Położone nad Niegocinem, trzecim co do wielkości jeziorem pojezierza. Idąc wzdłuż jeziora napotykamy się na pierwszą z wielu atrakcji Giżycka:

- most obrotowy został zbudowany w 1889r.na kanale Łuczańskim. W latach 60-tych zainstalowano napęd elektryczny co doprowadziło do zniszczenia nabrzeża (przez silne uderzenia). Most więc rozebrano, a na jego miejsce postawiono most saperski. Dopiero od 1993r. po przywróceniu stanu pierwotnego, most obrotowy został ponownie otwarty. Obecnie jego obsługa odbywa się ręcznie, zgodnie z pierwotnym założeniem konstruktorów. Ten skromnie wyglądający most nad kanałem to jedyny w Polsce most obrotowy.

- Twierdza jest największą turystyczną atrakcją miasta. Wzniesiona w poł. XIX w., rozbudowywany i modernizowany do wybuch II wojny, stanowiła ważne ogniwo w niemieckim systemie obronnym wschodniej granicy. Ogromną twierdzę, dobrze zakamuflowaną w gęstym lesie, otaczają fosy i mury. Budowla z kilkoma bastionami, bramami i budynkami wzniesiona została z cegły oraz kamieni polnych. W jednym z budynków znajduje się prywatne Muzeum Flory i Fauny.

Gierłoż. Niegdyś Wolfsschanze, czyli Wilczy Szaniec. Mieściła się tu słynna kwatera główna Adolfa Hitlera. Twierdzę budowano od 1940 r. Na obszarze o powierzchni 2,5 km2 powstało 80 budowli, w tym 50 bunkrów. Dziś obejrzeć można to, co ocalało- bunkry i schrony, w różnym stanie. Przez teren szańca prowadzi oznakowana trasa, na miejscu do kupienia jest przewodnik z jej opisem. Można też wynająć przewodnika, który oprowadzi po terenie.

Nową atrakcją turystyczną w Gierłoży, kilkaset metrów na wschód od Wilczego Szańca jest Park Zabytków Warmii i Mazur. Na ponad 3ha, sąsiadujących bezpośrednio z Wilczym Szańcem - legendarną kwaterą Hitlera, odwiedzający znajdą miniatury wybranych, charakterystycznych dla tych ziem obiektów, eksponaty historyczne i archeologiczne.

Kętrzyn. Zamek w Kętrzynie wybudowany został w II połowie XIV w południowo-wschodnim narożniku murów miejskich. W zamku istniały m.in. kaplica, piekarnia, kuchnia, młyn, słodownia i browar, skład mięsa, silos zbożowy, spiżarnia, zbrojownia i prochownia. Obecnie w kętrzyńskim zamku funkcjonują: Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego z interesującymi zbiorami regionalnymi.

PROPONOWANA TRASA IV

(przejazd ok.3h, zwiedzanie ok.4h)

Pisz- Święta Lipka- Reszel- Pisz

Święta Lipka. To niewielka miejscowość słynie z Sanktuarium Maryjnego, a kościół i klasztor Jezuitów są zarazem jednym z najcenniejszych zespołów barokowych w kraju. Święta Lipka często nazywana jest "Częstochową Północy". W skład kompleksu klasztornego wchodzi bazylika, krużganki i dom zakonny ojców jezuitów. Na-kościelny dziedziniec wchodzi się przez barokową bramę z pierwszej połowy XVIII wieku. W-bazylice możemy podziwiać barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721r.

Reszel. Jest jedynym miastem w woj. warmińsko-mazurskim, które znalazło się w światowym rejestrze zabytków. Reszel znany jest przede wszystkim z gotyckiego zamku biskupów warmińskich. Po gruntownym remoncie w latach 1976-1985 zamek przeznaczono na dom pracy twórczej i galerię sztuki. Warto odwiedzić również Stare Miasto. Gdzie zachowała się średniowieczna zabudowa miasta i układ ulic. Warte zobaczenia są także dwa zabytkowe mosty gotyckie z końca XIV w., kościół gotycki, ratusz klasycystyczny z.XIX w., fragmenty XIV-wiecznych murów miejskich z basztą więzienną.